WESTCHESTER
COUNTY TENNIS LEAGUE

WCTL News & Events

About WCTL
Scoreboard
newWeekly Standings
newScores
newSchedules
newLeague Forms
newRosters
Rules
Directions
Past Results
Past Presidents
 
Team Captains
Abrasive Division
Rough Division
Semi-Rough Division
Smooth Division
Glossy Division
Senior Circuit:
Senior Home
Lee Division
Gunst Division
Rules
Tournaments:
Paul Martin Singles
Jack Stahr Doubles

WCTL Est. 1924
The Oldest Continuous
Tennis League in the USA

www.paddlepro.com

...Past Results
2011 Division and Tournament Winners
Rough:
  Pleasantville A Captain: G. Finn; S. Moody,             M.  McEnroe
Semi-Rough:
  New Rochelle "B" Captain: David Behrman
Smooth:
  Pleasantville "B"

Captain: Jerry Harnett

Glossy:
 

Coveleigh "B"

Captain: Glenn Lombino

Senior Lee:

  Pleasantville
Captain: Bob Bull
Senior Gunst:
  Amackassin Captain: Mark Samis

Paul Martin Singles Tournament

Ben Stein, PCC

Jack Stahr Memorial Doubles Tournament


 

2009 Division and Tournament Winners
Rough:
  Pleasantville A Captain: Gregg Finn
Semi-Rough:
  Amackassin A Captain: Kevin O'Rourke
Smooth:
  County

Captain: Dave Kaminer

Glossy:
  Bronxville A

Captain: Bill Carr

Senior Lee:

  Pleasantville
Captain: Bob Bull
Senior Gunst:
  New Rochelle Captain: Ron Sher

Paul Martin Singles Tournament

Todd Parker

Jack Stahr Memorial Doubles Tournament

Doug Kaplan & Chris Tully

 

2009 Division and Tournament Winners
Rough:
  Pleasantville A Captain: Gregg Finn
Semi-Rough:
  Amackassin A Captain: Kevin O'Rourke
Smooth:
  County

Captain: Dave Kaminer

Glossy:
  Bronxville A

Captain: Bill Carr

Senior Lee:

  Pleasantville
Captain:Bob Bull
Senior Gunst:
  New Rochelle Captain: Ron Sher

Paul Martin Singles Tournament

Todd Parker

Jack Stahr Memorial Doubles Tournament

Doug Kaplan & Chris Tully

 

2008 Division and Tournament Winners
Rough:
  Pleasantville A Captain: Gregg Finn
Semi-Rough:
  Shenorock A Captain: Bob Brown
Smooth:
  Amackassin A

Captain: Kevin O'Rourke

Glossy:
  Orienta C

Captain: Wes Huang

Senior Lee:

  New Rochelle
Captain: Stan Schonholz
Senior Gunst:
  County Captain: Bill Yuracko

Paul Martin Singles Tournament

Todd Parker

Jack Stahr Memorial Doubles Tournament

James Moore IV & Marty Moore

 

2007 Division and Tournament Winners
Rough:
  Pleasantville A Captain: Gregg Finn
Semi-Rough:
  Fox Meadow A Captain: Bob Ross
Smooth:
  Coveleigh A Captain: Marc Jennings
Glossy:
  Bronxville B

Captain: Virgil Roberson

Senior Lee:
  New Rochelle Captain: Stan Schonholz
Senior Gunst:
  Pleasantville Captain: Bob Bull & Tom Baker
       

Paul Martin Singles Tournament

Todd Parker

Jack Stahr Memorial Doubles Tournament
David Lerner & Todd Parker

 

 

2006 Division and Tournament Winners
Rough:
  Pleasantville A Captain: Greg Finn
Semi-Rough:
  Armonk B Captain: Bruce Kurzius
Smooth:
  Fox Meadow A Captain: Bob Ross
Glossy:
  Shenorock B

Captain: Steve Hirsch

Senior Lee:
  Armonk Tennis Club Captain: Bruce Kurzius
Senior Gunst:
  Amackassin Tennis Club Captain: Mark Samis
       

Paul Martin Singles Tournament

Jim Moore

Jack Stahr Memorial Doubles Tournament
Dave Lerner & Todd Parker

 

2005 Division and Tournament Winners
Rough:
  Pleasantville A Captain: Greg Finn
Semi-Rough:
  New Rochelle B Captain: Bob Barkley
Smooth:
  Orienta B Captain: Peter Kohnstamm
Glossy:
  Pleasantville B

Captain: Alicia Crawford

Senior Lee:
  New Rochelle Captain:
Senior Gunst:
  County Captain: Bill Yuracko
       

Paul Martin Singles Tournament

Todd Parker

Jack Stahr Memorial Doubles Tournament
Russ Jellinick and Brian O'Conner

 

2004 Division and Tournament Winners
Rough:
  Armonk A Captain: David Lerner
Semi-Rough:
  Shenorock A Captain: Bob Brown
Smooth:
  Larchmont Captain: Chris Bodkin
Glossy:
  Ardsley

Captain: Joe Castellano

Senior Lee:
  New Rochelle Captain: Jeff Joseph
Senior Gunst:
  Fox Meadow Captain: Bob Ross
       

Paul Martin Singles Tournament

Todd Parker

Jack Stahr Memorial Doubles Tournament
Medhi Almi/Steve Baird

2003 Division and Tournament Winners
Rough:
  New Rochelle A Captain: Larry Geller
Semi-Rough:
  New Rochelle B Captain: Bob Barclay
Smooth:
  Pound Ridge Captain: Mark Slivka
Glossy:
  Amackassin B

Captain: Marty Bell

Senior Lee:
  New Rochelle Captain: Jeff Joseph
Senior Gunst:
  Pelham Country Club Captain: Frank Schuck
       
Paul Martin Singles Tournament
Marty Moore
Jack Stahr Memorial Doubles Tournament
Russ Jellinek/Brian O’Conner

2002 Division Winners
Rough:
  Manursing Island Club Captain: Albie Collins
Semi-Rough:
  New Rochelle “B” Captain: Larry Geller
Smooth:
  Amackassin “A” Captain: Charles Mayer
Glossy:
  Bronxville Field Club “B”

Captain: Peter Pilzer

Senior Lee:
  Armonk Captain: Jeff Joseph
Senior Gunst:
  Amakassin Captain: Chris Uzzi

2001 Division Winners
Rough:
  Mt. Pleasant Captain: Tom Baker
Semi-Rough:
  New Rochelle “B” Captain: Larry Geller
Smooth:
  Armonk Tennis Club "B" Captain: Jeff Joseph
Glossy:
  American Yacht Club

Captain: Sohmer


 
       
       
       
       
       

 

website designed and maintained by C3it.com